Lokalna kuchnia to jeden z niewątpliwych obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Podlasia! Nasza kuchnia pełna jest smaków lasu i jezior, fantastycznych tekstur, kolorów. Każdy gość, który odwiedza po raz pierwszy podlaskie rejony, zakochuje się w naszych regionalnych potrawach!
Podlasie to połączenie kuchni polskiej z kulinarnymi inspiracjami żydowskimi, białoruskimi, ukraińskimi i litewskimi. Choć kuchnia podlaska jest bardzo ciekawa, tak naprawdę jest bardzo prostą kuchnią bliską naturze – opiera się głównie na lokalnych produktach sezonowych. Serdecznie zapraszamy Państwa na kulinarną wyprawę po Podlasiu!
Zaguby
Zaguby to potrawa jadana głównie w miejscowościach nadbużańskich. Głównym składnikiem zagubów jest ciasto pierogowe. Nie są to jednak klasyczne pierogi – nadzienie przygotowuje się z surowych ziemniaków z przyprawami , a następnie zawija się go w duży płat ciasta i zwija w rulon. Powstały rulon tnie się na mniejsze kawałki i dopiero gotuje.
Zupa opieńkowa
Podlasie w ogromnej części pokrywają piękne tereny leśne. Jeśli lasy, to i grzyby, a jeśli grzyby to opieńki! Jedną z najpopularniejszych zup na Podlasiu jest zupa opieńkowa! Pyszna, lekka, głęboko smakująca lasem – musicie koniecznie jej spróbować!
Marcinek
Marcinek to jedno z klasycznych podlaskich ciast. Jest to potrawa, która swoją popularnością sprawiła, że przyrządzają ją dziś gospodynie w wielu domach w całej Polsce. Marcinek to ciasto składające się z wielu rozwałkowanych placków, które przełożone są śmietaną! Ciasto tak dziwne, że aż przepyszne!
Babka ziemniaczana
Babka ziemniaczana to potrawa na Podlasiu serwowana nie tylko od święta, ale i na co dzień. To bardzo intrygujące danie. Przygotowuje się ją na bazie tartych ziemniaków i skwarek. Masę ziemniaczaną zapieka się w piecu. Babkę ziemniaczaną podaje się na wiele sposobów – można np. podać ją z sosem grzybowym, z surówką, z konfiturą owocową albo…z zimnym mlekiem.
Buza
Buza na Podlasie przywędrowała prawdopodobnie od bałkańskich gości często odwiedzających nasze rejony. Czym jest Buza? To napój bezalkoholowy fermentowany, którego bazą jest kasza jaglana. Napój ten serwuje się z rodzynkami, koniecznie w wersji schłodzonej. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego. Jest naprawdę pyszna!
Pierekaczewnik
Pierekaczewnik to potrawa podlaska bliska tradycji tatarskiej. Jest to forma wielowarstwowego zapiekanego ciasta z nadzieniem – nadzienie może być słodkie lub wytrawne. Przygotowuje się go na bazie ciasta makaronowego – cienkie płaty rozwałkowuje się, następnie smaruje masłem i przekłada nadzieniem. Ciasto piecze się w okrągłej formie lub patelni około 2 godziny.
Sery korycińskie
Sery korycińskie rozsławione są już na całą Europę. To gatunek dojrzewającego sera, przygotowywanego z niepasteryzowanego mleka krowiego z dodatkiem soli kuchennej i podpuszczki. Ser koryciński jest okrągły i bardzo charakterystyczny w smaku. Ten rewelacyjny lokalny specjał został nawet wpisany do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Kartacze czyli Cepeliny
Kartacze zwane również cepelinami to coś na kształt pyz z mięsem, jednak w nieco innej formie. Do przygotowania ciasta używamy ziemniaków surowych tartych i ugotowanych. Nadzienie przygotowujemy z mięsa mielonego ze skwarkami. Cepeliny (kartacze) czyli kluski z mięsem formowane są w kształt dużych łez. To fantastyczny przysmak Podlasia, który niejednemu turyście zawrócił w głowie.
Sękacz
Sękacz to potrawa, która jest prawdopodobnie najbardziej kojarzona z Podlasiem. To wyjątkowe ciasto biszkoptowe, które przygotowuje się wedle oryginalnej receptury aż z 40 jaj! Sękacz wypieka się wylewając ciasto na drewniany wałek umieszczony nad ogniskiem. Sękacz to ciasto, które piorunuje smakiem i wyglądem – jeśli jesteś na Podlasiu, musisz spróbować go bezwzględnie! Drugiego takiego ciasta nie spróbujesz nigdzie indziej!