Podlasie to wyjątkowy region Polski – pod wieloma względami. Jedną z rzeczy, która sprawia, że jest tak wyjątkowym, jest fakt niesamowitej różnorodności kulturowej. Podlasie to wiele przenikających się nurtów, kultur, wyznań, obyczajów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście świąt – w naszym regionie święta trwają ponad 2 tygodnie! Oczywiście nie dla wszystkich, jednak podsumowując początek i koniec okresu świątecznego, sumarycznie będzie to okres ponad dwóch tygodni.
Z czego wynikają tak długie święta?
Wiele rodzin na Podlasiu to rodziny mieszane wyznaniowo – część rodziny wyznaje chrześcijaństwo, część to np. prawosławni. Jeśli rodziny są zgodne, całe rodziny czczą święta zarówno katolickie, jak i prawosławne – stąd nieprzeciętna długość świętowania.
Świąteczne menu na Podlasiu
Świąteczne potrawy w Polsce mogą się od siebie odróżniać – nie zawsze są to subtelne różnice. Kuchnia podlaska jest bardzo specyficzna na co dzień, więc również w okresie świątecznym należy spodziewać się po niej czegoś wyjątkowego.
Spośród popularnych świątecznych potraw, u Nas również podawany jest barszcz, bigos (koniecznie z grzybkami!), a jako przekąska drożdżowe paszteciki z grzybami i kapustą.
Zamiast Karpia…
Karp staje się na Podlasiu coraz popularniejszy, jednak wciąż prym wiodą karasie, miętusy i szczupaki.
Jak w niemal całej Polsce, w wigilijny wieczór podawane są pyszne domowe pierogi, przede wszystkim te z kapustą i grzybami. W związku z tym, że lasów u nas pod dostatkiem, także i grzybów nie brakuje – święta to czas radości, a jak lepiej celebrować niż zajadając dary lasu? Coś co dała nam natura i las, tak blisko nas!
Coś na słodko
Ciastem, które wiedzie prym w Podlaskich domach w okresie świątecznym jest piernik. Pograniczne ciasto to symbol tradycji polskiej i litewskiej.
Kutia, zwana również Kucią to potrawa, która do Polski przywędrowała z Dalekiego wschodu, przechodząc po drodze ewolucję na terenach Rosji czy Litwy. To mieszanka pszenicy, maku, mleka z miodem i bakaliami, czasami doprawiana olejkiem aromatycznym. Miseczka z kutią niegdyś stawiana była w rogu izby, przy stole – stąd nazwa kucia (od pokącia).
W niektórych podlaskich domach nadal serwuje się kisiel owsiany, który przygotowywany jest z mąki owsianej. Nie wygląda spektakularnie, ale smakuje wybornie!
Mięso na święta
Gdzieś kiedyś napisano, o ludziach z Podlasia, że skoro mamy tutaj żubry, to na święta zjadamy żubry. Bzdura totalna! Przecież żubry są chronione! Jeśli chodzi o mięso, które przygotowywane jest w czasie świętowania Bożego Narodzenia, najczęściej jest to dziczyzna i różnego typu ptactwo, głównie gęsina.
Po wieczerzy czas na wróżby i kolędowanie
Kiedyś bardzo popularnym zwyczajem wigilijnym było wróżenie, które odbywało się tuż po wieczerzy. Chodziło oczywiście o poznanie przyszłości – były wróżby pozwalające wskazać czas zamążpójścia czy ożenku. Podlasie to region, w którym śpiewanie – zarówno na co dzień, jak i od święta – zawsze było popularne. Po wieczerzy wigilijnej w większości podlaskich domów usłyszeć można tradycyjne pieśni świąteczne i pastorałki, które z czasem wymieszały się również z popularnymi piosenkami świątecznymi.