Podlaskie to region, w którym czas wydaje się płynąć nieco wolniej. Jest to zatem doskonały kierunek turystyczny dla osób szukających spokoju i wyciszenia, dla zabieganych mieszkańców miast i dysponujących większą ilością czasu seniorów. Nieskażona przyroda, bogactwo kultur, sanktuaria religijne, a także uzdrowisko pozwolą złapać oddech i zatrzymać się na chwilę. Nie zawiodą się również odwiedzający województwo podlaskie amatorzy aktywnego wypoczynku oraz regionalnych specjałów, których smak na długo pozostaje w pamięci tutaj znajdziesz czas na aktywny wypoczynek na łonie natury. Po spacerze leśnymi ścieżkami przyjdzie czas na ucztę, podczas której będziecie mogli poczuć niepowtarzalny smak regionu. Specjały kuchni Podlasia są tak różnorodne, jak jego mieszkańcy. Tatarski pierekaczewnik, kołduny litewskie czy babka ziemniaczana rodem z Białorusi to tylko niektóre warte spróbowania potrawy.
Coś dla ciała
Puszcza Augustowska i jeziora Augustowa – letniej stolicy Polski – stwarzają doskonałe warunki klimatyczne dla osób szukających leczniczego wypoczynku. Miasto położone nad jeziorami, otoczone lasami sosnowymi. Sosnowe olejki eteryczne wpływają na specyficzny mikroklimat co wspomaga odporność. Powietrze w Puszczy Augustowskiej jest bogate w fitocydy i naturalne olejki eteryczne, a wodę czerpie się z ujęcia o głębokości 482 m. Wydobywana na terenie Puszczy Augustowskiej woda mineralna ma cenne właściwości odżywczo‑zdrowotne.
Coś dla ducha
W województwie podlaskim wiele jest miejsc, które pozwalają znaleźć czas dla siebie i skupić się na tym, co ważne dla ducha. Wyjątkową ciszę i wewnętrzny spokój odnaleźć można w sanktuariach, w miejscach cudownych ocaleń, uzdrowień lub objawień. Dla wielu osób dużym przeżyciem jest nocleg w eremach zakonnych klasztoru na Wigrach, inni pogrążają się w refleksji, zwiedzając klimatyczne wnętrza Muzeum Ikon. Podlaskie sprzyja odnajdywaniu wewnętrznej harmonii.
W województwie podlaskim sąsiadują ze sobą świątynie prawosławne i katolickie. Pielgrzymi przyjeżdżają tu do znanych ośrodków kultu takich jak Sokółka, Supraśl czy Grabarka, ale ważnym przystankiem na trasie jest także Suchowola z wieloma pamiątkami związanymi z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. W kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła znajdują się relikwie księdza, a przy parafii działa izba pamięci. W niedalekich Okopach zachował się dom rodzinny ks. Jerzego, a najbliższa rodzina błogosławionego dba, by pamięć o nim była wciąż żywa. Obok domu stoi kapliczka, a przy niej głaz upamiętniający dziesiątą rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.
Wyjątkowym miejscem jest pokamedulski kompleks klasztorny w Wigrach, usytuowany na wzgórzu, otoczony ogrodami klasztornymi, wodami jeziora Wigry i lasami Puszczy Augustowskiej. Podczas wizyty warto zwiedzić muzeum Jana Pawła II, wieżę zegarową oraz podziemia kościoła z katakumbami.
Podążając z północy regionu na południe, warto zatrzymać się w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w Studzienicznej. Miejsce to odwiedził w 1999 r. papież Jan Paweł II, co upamiętnia postawiony na pomoście jeziora Studzieniczne pomnik. Sanktuarium jest związane z objawieniami Matki Bożej, które miały miejsce w XVIII w. Na jego terenie znajdują się: kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej, cudowna studzienka (według wierzeń jej woda uzdrawia choroby oczu) i kapliczka Najświętszej Maryi Panny. W drewnianym kościółku szczególną uwagę przykuwają krucyfiks nad prezbiterium i żyrandole z rogów łosia. Sanktuarium otacza piękna przyroda augustowskich jezior i lasów.
Zapraszamy do Augustowa, kurortu Podlasia.
źródło: wrotapodlasia.pl